Efes - tipy na poznávací zájezdy do Turecka

Efes - nejzachovalejší antické město na světě

Efes - Celsova knihovna Efes je spolu s italskými Pompejemi považován za nejzachovalejší antické město na světě.
Podél necelý kilometr dlouhé Mramorové cesty, hlavní třídy antického města, najdeme nejvýznamnější památky. Především symbol Efesu, Celsovu knihovnu postavenou v letech 110 až 135 n.l. konzulem Tiberem Juliem Aquilou. Nedaleko se nachází Serapidův chrám, spodní agora a domy starého města se zachovalými mozaikami. Cestou k horní agoře mineme Trajánovu fontánu a Herkulovu bránu. Ve spodní části města cestou k bývalému přístavu je divadlo s kapacitou 20.000 sedících diváků. Zbytky Artemidina chrámu, jednoho ze sedmi divů světa se nachází asi 2 km od hlavního antického areálu na cestě k městu Selçuk.
Efes má dva vstupy, přičemž nejlepším řešením je jedním vstupem vstoupit a druhým vystoupit. Při vstupu se na vás docela jistě vrhnou místní s podivnou cedulkou kolem krku a budou vám nabízet průvodcovské služby.
Jednou z nejvýraznějších a nejznámějších zdejších památek je Celsova knihovna. Přehlédnout ji je docela problém, míří sem snad všichni. Je to natolik významná památka, že si našla svoji cestu i na jednu z nových tureckých bankovek. Jedná se o popředí budovy se sloupovím, která se monumentálně tyčí nad okolními ruinami. Sem tam zde potkáte i nějaký ten starořecký nápis, zkrátka skvost. Za zmínku stojí i veřejné toalety, kde se prý probíraly nejdůležitější záležitosti politiky i ekonomie. V těsné blízkosti pak sídlil nevěstinec. K němu dokonce existuje i kuriózní reklama. Jedná se o otisk lidské nohy, šipka a srdíčko, vše vyryté v kameni. Zřejmě je to nejstarší reklama na světě.
Nevelká vzdálenost zde také dělí chrámy zasvěcené řeckým bohům a raně křesťanské chrámy. Nechybí tu ani krásný amfiteátr, či zbytky nekropole.
Efes je neodmyslitelně spojen s jedním ze sedmi divů světa, Artemidiným chrámem. Ten se však nachází až na kraji nedalekého Selcuku, respektive poslední sloup, jež z něj zbyl. Mezi Efesem a Artemisionem byl prý v dobách ohrožení natažen provaz, sedm kilometrů měřící, jenž i na město vztáhnul ochranu, jež chrámu poskytovala bohyně Artemis.
Nicméně i tak velké a bohaté město, jakým Efes byl, časem postihnul pád. Lidé pomalu přesídlili do nedalekého Selcuku a Efes byl opuštěn.
Nedaleko Efesu, doslova na druhé straně kopce se nachází hrob Čtyř bratří. Jedná se o místo ve skále, kde se nachází jedna docela zachovalá hrobka, ještě náleží k Efesu. Nicméně už je mimo areál. Kousek od zmiňovaného hrobu se nachází malý komplex čajoven a restaurací, které překvapivě netěží z turistického ruchu kolem. Taková čajovna je příjemným zakončením dne stráveného mezi starověkými ruinami.

Zájezdy se kterými můžete navštívit Efes

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz