Bern - tipy na poznávací zájezdy do Švýcarska

Bern - hlavní město Švýcarska

Bern Město Bern bylo vybudováno na pískovcovém ostrohu vysokém 40m nad řekou Aare. Založeno bylo v roce 1191 Bertholdem von Zähringenem. Členem švýcarského Spříseženectví (které bylo založeno na obranu proti Habsburkům a stalo se základem švýcarského státu) se Bern stal v roce 1353.
Hlavním městem je Bern od roku 1848. Nyní má přibližně 150 000 obyvatel. Je správním střediskem druhého největšího kantonu ve Švýcarsku. Působivé je pro návštěvníky staré město ze 17. a 18. století, kde charakteristickými znaky ulic jsou podloubí v přízemí a předsunuté střechy. Město dostalo název podle prvního skoleného zvířete v okolí, kterým se stal medvěd (německy Bär). Od roku 1441 se zde medvědi chovají v „Medvědím příkopu“. Pro občany bylo potupou, když francouzští vojáci při obsazení města odvlekli medvědy pryč. Dnes se na medvědy jako atrakci chodí dívat turisté i občané města. Krmit se ovšem smějí pouze potravinami zakoupenými v místním kiosku a její prodané množství je sledováno.
Katedrála (Münster) sv. Vincence je pozdně gotická stavba. S její výstavbou se začalo na počátku 15.století, dokončena byla v roce 1893. Její interiér je trojlodní. Mezi zajímavosti katedráli patří například: síťová klenba prostřední lodi a chóru ze 16.století, vyřezávaná renesanční křesla chóru, gotická křtitelnice v apsidě, barevné vitráže pochází částečně z 15.století a částečně z 19. a 20.století a krásné barokní varhany mají 5400 píšťal a pochází z r.1730.
Bern je městem muzeí. Nachází se zde Umělecké muzeum, Švýcarské, alpské a poštovní muzeum, Bernské historické muzeum. Zajímavostí je Einsteinův dům. Patentový úřad zaměstnával Einsteina jako druhořadého experta, a proto měl dostatek času k bádání nad svojí teorií relativity.
Většina z mnoha kašen pochází z počátku 16.století. Nové kamenné kašny nahradily původní dřevěné. Byly ozdobeny barevnými sochami. Většinu figur jedenácti historických kašen vytvořil Hans Gieng. Za umělecky nejhodnotnější je pokládána Spravedlnost s váhami a mečem, u jejíž nohou jsou podoby papeže, sultána, císaře a bernského rychtáře. Nejasný je dodnes význam kašny s Lidožroutem.

Zájezdy se kterými můžete navštívit Bern

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Bernina Express -

Švýcarsko s výletem horským expresem

Tento zájezd vás zavede na nějkrásnější místa Švýcarska: Klášter Einsiedeln, Schwyz, Luzern, kanton Ticino, Lugano, Bellinzona, Poschiavo, Sv.Mořic. A navíc se budete moci projet horským vláčkem, který projíždí nádhernými oblastmi masivu Bernina, stoupá až pod rozlehlé ledovce, míjí modrozelená jezera a končí v Pontersiny nedaleko slavného horského střediska Svatý Mořic.
Termín: 08.09.2024 - 12.09.2024     Cena od: 8590 Kč
Sevilla -

Okruh Andalusií - letecky

Andalusie nabízí nejen překrásné památky, z nichž je řada zapsána na seznamu UNESCO, ale také nepřeberné množství  písečných plážích Středozemního moře.
Termín: 28.10.2024 - 02.11.2024     Cena od: 34990 Kč
Seiffen -

Stříbrná huť a pohádkový Seiffen

Užijte si nejkrásnější část roku v městečku hraček. Navštívíme také kousek světového dědictví v Olbernau.

Termín: 08.12.2024 - 08.12.2024     Cena od: 790 Kč
Sevilla -

Okruh Andalusií - letecky

Andalusie nabízí nejen překrásné památky, z nichž je řada zapsána na seznamu UNESCO, ale také nepřeberné množství  písečných plážích Středozemního moře.
Termín: 28.05.2025 - 02.06.2025     Cena od: 34990 Kč