Sibiu - tipy na poznávací zájezdy do Rumunska

Sibiu - nově zrekonstruované městské jádro...

Sibiu Sibiu - dříve hlavní město německé menšiny v Rumunsku zušlechťovali po dlouhá staletí pracovití obyvatelé, kteří se věnovali především obchodu mezi Transylvánií a Valašskem. Protože se neustále báli často nepřátelského okolí, vystavěli v 15. století důmyslné opevnění se 40 věžemi, jehož zdi se na mnoha místech zachovaly.
Sibiu je asi jedno z nejpěknějších měst v Rumunsku. Díky čerstvě zrekonstruovanému historickému centru a taky polohou města. Historické centrum je opravdu nádherné a až bude dokončena celková rekonstrukce, tak bude opravdovou perlou Transylvánie.
Výhoda Sibiu je ta, že ač má necelých 200 000 obyvatel, tak rozlohou je malé a všude je kousek. A hlavně je víceméně obklopené horami. Z jedné strany pohoří Cindrel a Lotru a trochu dále nejvyšší pohoří Rumunska, Fagaras. Když je dobrá viditelnost, tak máte zmíněné kopce na dosah ruky...
V centru si můžete prohlédnout mj. kupecké domy ze 16. a 17. století. Barokní Brukenthalský palác je jedna z nejvýznamnějších památek Rumunska. Je zde umístěna galerie a najdete tady díla takových umělců jako Roubens, Kupecký a další.
Piata Mare je velké náměstí, jedno z největších v Transylvánii, opravdové centrum Sibiu. Jsou zde hodnotné historické domy (Casa Albastru, Casa Haller, Casa Lutsch ad.), katolický kostel, radnice, palác Brukenthal, krásná kašna a fontána.
Menší náměstí, ale stejně malebné je Piata Mica, místo trhů a menších kulturních akcí. Je zde Casa Artelor (dům umělců), kde najdete tradiční výrobky z Transylvánie a etnografické muzeum.
Podul Mincunilor nebo také „Most lhářů“, je první ocelový most v Rumunsku postavený r. 1859. Váže se k němu několik zajímavých legend...
Najdete zde také řadu kostelů, včetně evangelické katedrály, protože Sibiu (německy Hermannstadt) bylo také vyhlášeným centrem luteránství. V kryptě katedrály je uloženo tělo Drákulova syna - Mircey Špatného. Mezi krásné katedrály patří Catedrala Evangelia. Je to majestátní katedrála v gotickém stylu, je opravdovou dominantou města. Rozhodně si vyjděte na její věž, která se svými 74 m je nejvyšší věží v Transylvánii. Výhled z ní opravdu stojí za to.
Catedrala Ortodoxa je druhá největší ortodoxní katedrála v Rumunsku, postavena v letech 1902-06, je věrnou kopií Katedraly Sv. Sofie z Istanbulu. Vnitřní výzdoba je opravdu nádherná.
Orasul de Jos je dolní město, je zde Str. 9 mai, nejstarší ulice v Sibiu. Klikaté uličky, ve kterých najdete klid od turistů, pořád tady bydlí původní obyvatelé a až bude zrekonstruované jako horní část města, bude to opravdu nádhera.
Hlavní třídou vedoucí z Piata Mare je Str. Nicolae Balcescu. Najdete zde spoustu restaurací, kaváren a prodávají zde výborné Covrigi a Gogose.
Hradby Bastionu jsou v Sibiu v celku zachovalé, nejpěknější jsou u opery Thalia, kde jsou dochované i strážní věže.
Největším skanzenem v Evropě je Astra Muzeum. Je opravdu nádherný a jedinečný. Rozhodně stojí za návštěvu. Jen je potřeba si na něj vyhradit celý den - je opravdu obrovský.
Kromě výše zmíněných atrakcí je jich v Sibiu ještě celá řada. Sibiu je opravdu skvostné město.

Zájezdy se kterými můžete navštívit Sibiu

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz