Porto - tipy na poznávací zájezdy do Portugalska

Porto - metropole severu

most Ponte de Dom Luís I Porto je úžasné město, na které budete potřebovat trochu více času. Je zapsané na seznam památek UNESCO. Je tu moře, víno, křivolaké uličky, obchodní bulváry, kina, kluby – všechno, co si budete přát.
Centrem celého města je Avenida dos Aliados, na které najdete na horní straně krásnou radnici a také hlavní pobočku místního Turisma. Při důležitých mezinárodních fotbalových zápasech je zde umístěna veřejná projekce. Ze spodní části je to jen kousek k nádraží, katedrále a mostu Dom Luís I. Nádherný výhled na celé město je z Torre dos Clérigos, která je jedním ze symbolů Porta.
Při procházce kteroukoli částí starého města budete narážet na staré domy, z nichž mnohé jsou ozdobené nejrůznějšími kachličkami. Určitě se podívejte na Rua das Flores, ve které jsou zachované mnohopatrové buržoazní domy nalepené na sebe.
Z nádraží Sao Bento můžete vyrazit vlaky interurbanos levně do Bragy, Guimaraese, Viany de Castelo a nebo po pobřeží směrem na Aveiro. Nádraží je schované v centru města poblíž katedrály. Nástupní halu zdobí také překrásné azulejos. Stavba katedrály začala v roce 1111 a tím získalo dosavadní hlavní město hrabství Portucale na důležitosti. Z náměstí před ní je nádherný výhled na řeku a střechy starého centra.
Pod katedrálou leží hojně vyhledávaná část Ribeira, do které se dostanete buď drobnými schody, které začínají po levé straně za biskupským palácem, a nebo se dejte dolů ulicemi před katedrálou. Vyhněte se ale této části města radši v noci. Pokud chcete podniknout výlet lodí po řece Douru, najdete zde mnoho nabídek.
Santa Catarina je hlavní nákupní bulvár. Zhruba uprostřed ústí stanice metra a poblíž najdete krásný kostel zdobený azulejos. Druhou podobnou ulicí je Cedofeita, která není až tak daleko. Pokud máte rádi secesi, najdete zde mnohé kavárny a místa, které vás uchvátí. Jedním z nich je i knihkupectví nedaleko Torre do Clérigos a jiným třeba vyhlášená kavárna na Rua da Santa Catarina.
Další dominantou města je dvoupatrový most Ponte de Dom Luís I, který postavil Eiffelův žák. Donedávna jezdila po jeho horní části běžná doprava, po rekonstrukci je tu ale místo jen pro metro a pro pěší. Dejte si na něm pozor, protože tam výrazně fouká. Na druhé straně mostu se již rozkládá město Vila Nova de Gaia, které je dnes prakticky považováno za část Porta, a je známé díky mnoha skladům, ve kterých zraje portské. Nad mostem je klášter Mosteiro da Serra do Pilar, který je také na seznamu UNESCO. Z terasy před kostelem je nádherný výhled na řeku a město.
Na protějším břehu naproti Ribeiry najdete celosvětově uznávané značky portského. Díky konstantnímu klimatu je sem víno sváženo po Douru a zde zraje. Kolem řeky Douro jsou nádherné procházky, ať už jdete po kterékoliv straně. V jeho ústí se schovává i prastarý maják. Maják, který střeží ústí Doura bude v nejbližší době nahrazen kolegou, který se staví přímo vedle něj. Máte jedinečnou příležitost pozorovat stavbu na otevřeném moři. Na náspu vedoucím k stávajícímu majáku sedávají důchodci a hrají karty. Je to kouzelný pohled. Vítr tu ale někdy bývá neuvěřitelně silný. Dávejte si proto pozor na vlny. Ty vás mohou v okamžiku spláchnout od hlavy k patě.
Cestou směrem k ústí minete most Arrábida, po kterém vede jedna ze dvou hlavních dopravních tepen mezi pravým a levým břehem řeky.Dál na sever po pobřeží je část Matozinhos, ve které je malá pevnost Castelo de Queijo a jedna z vyhledávaných městských pláží.
Pláže v okolí města jsou krásné a dostanete se tam buď veřejnou dopravou nebo vlakem interurbano směrem na Aveiro. Mezi oblíbené patří město Espinho, ve kterém je vyhlášené kasíno, Miramar, pláž Lavadores, která se táhne podél Vila Nova de Gaia.
Odpočinek a zeleň přímo ve městě najdete v zahradách u Palácia de Cristal a v Parque da Cidade (městském parku) v Matozinhos.

Zájezdy se kterými můžete navštívit Porto

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Obchodní dům - REAL

Heidenau - Výhodné nákupy

Výhodné nákupy v německém nákupním centrum Real na okraji Heidenau, největším obchodu tohoto typu Sasku.

Rovněž navštívíme obchod Aldi s rozmanitým sortimentem zboží za výhodné ceny. Vyhledávaný sortiment zboží nabízí obchod Netto.


Termín: 19.04.2024 - 19.04.2024     Cena od: 690 Kč
Sintra -

Lisabon a památky Unesco, letecky

Pusťte se do objevování Lisabonu. Města, které je protkáno řadou unikátních památek. Poznat však můžete i další úchvatná místa  - královskou Sintru a historickou Evoru. Portugalské památky  Unesco stojí za poznání!

Termín: 19.04.2024 - 22.04.2024     Cena od: 21990 Kč
Batalha -

Portugalsko - letecky

Vydejte se s námi do Portugalska. Budete uchváceni nádhernou krajinou, plážemi i divokým pobřežím Atlantiku a především úchvatnými kulturními a historickými památkami, z nichž mnohé jsou zařazeny na seznam UNESCO.
Termín: 22.05.2024 - 27.05.2024     Cena od: 27990 Kč
Batalha -

Portugalsko - letecky

Vydejte se s námi do Portugalska. Budete uchváceni nádhernou krajinou, plážemi i divokým pobřežím Atlantiku a především úchvatnými kulturními a historickými památkami, z nichž mnohé jsou zařazeny na seznam UNESCO.
Termín: 21.08.2024 - 26.08.2024     Cena od: 27990 Kč
Sintra -

Lisabon a památky Unesco, letecky

Pusťte se do objevování Lisabonu. Města, které je protkáno řadou unikátních památek. Poznat však můžete i další úchvatná místa  - královskou Sintru a historickou Evoru. Portugalské památky  Unesco stojí za poznání!

Termín: 04.10.2024 - 07.10.2024     Cena od: 21990 Kč