Šiauliai - tipy na poznávací zájezdy do Litvy

Šiauliai - historické město Litvy

Hora křížů Šiauliai je čtvrté největší město Litvy, ve kterém žije přibližně 130 000 obyvatel. Město je spíše administrativním, kulturním a obchodním centem oblasti, žádné z průmyslových odvětví v něm není výrazněji zastoupeno. Sídlí zde biskup diecéze Šiauliai.
Šiauliai se nachází ve východní části Žemaitské vysočiny. Město bylo založeno v 13. století v místě bitvy u Saule, v níž v roce 1236 porazila litevská vojska livonské rytíře.
Středověká část města se vůbec nedochovala, jedinou památkou staršího data stavby je Katedrála svatého Petra a Pavla z počátku 17. století.
Ve městě se nachází řada muzeí (Muzeum Aušra, Muzeum jízdních kol, Muzeum literatury, Železniční muzeum, Fotografické muzeum, Požárnické muzeum, Muzeum rádia a televize, Muzeum rozvodů vody…) z nichž se většina nachází spolu s řadou restaurací, kaváren a obchodů na nejznámější ulici města, Vilniuské ulici (Vilniaus gatve). V roce 1975 byla v části této ulici otevřena první pěší zóna v Sovětském svazu. V roce 1986 bylo ve městě vybudováno náměstí Slunečních hodin. Další památkou ve městě je Vrch povstalců, kde jsou pohřebeni povstalci z roku 1863 a němečtí vojáci padlí v obou dvou světových válkách.
Kryžiu Kalas (Hora křížů) leží přibližně deset kilometrů severně od města Šiauliai. Během cesty není možné zabloudit. Křížová hora leží několik set metrů od hlavního silničního tahu na lotyšskou Rigu a přístupová cesta je dobře značená. Místo tvoří dvouhrbý vršek, který připomíná hřbet pouštních velbloudů. Je posetý stovkami tisíc křížů všeho druhu.
Při procházce v labyrintu narazíme na monstrózní zdobené kříže, jež střídají desítky malých dřevěných krucifixů na drátku nebo provázku. Hlavním výrobním materiálem pro zdejší křesťanské symboly je dřevo. Litevci jsou silně věřícím národem, proto se zámožnější část obyvatel země neohlíží na peníze a do duchovní přítomnosti na Hoře křížů investuje velké finanční prostředky. Výsledkem jsou kříže ze vzácných materiálů, poseté drahými kameny, například ve tvaru určitého jména, či třeba vyrobené ze státních poznávacích značek. Oba vrcholky jsou bez jakéhokoli zabezpečení. I přes zvýšenou kriminalitu v Litvě si vzácné sakrálie nikdo neodváží odcizit.

Zájezdy se kterými můžete navštívit Šiauliai

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz