Akureyri - tipy na poznávací zájezdy na Island

Akureyri - v překladu „Písečná louka“

Akureyri, je čtvrté největší město a také obec na Islandu, obec má však celý název Akureyrarkaupstaour. Akureyri se nachází při pobřeží fjordu Eyjafjörour a je obklopeno horami, nejvyšší z nich měří 1213 m.n.m. Od severního polárního kruhu je vzdálen pouze 98 km. Místní podnebí svědčí vegetaci, je tu nejseverněji umístěná botanická zahrada. Při sčítání lidu v dubnu 2008 zde žilo 17 304 obyvatel.
Akureyri má přezdívku Hlavní město Severního Islandu, protože je druhou největší aglomerací na Islandu po aglomeraci Reykjavíku, která se nachází na jihozápadě země. Akureyri je po městech Reykjavík, Kópavogur a Hafnarfjörour čtvrtým nejlidnatějším městem a pátou nejlidnatější obcí.
V městě se nachází jeden ze tří velkých divadelních institucí Islandu a současně jediná profesionální divadelní společnost mimo Reykjavíku - Amtsbókasafnio á Akureyri, založená přibližně před stoletím (roku 1917, od roku 1973 funguje na profesionální úrovni). Divadlo je centrem kulturního života města, v současnosti bylo zrekonstruované a má kapacitu 210 míst na sezení.
V Akureyri se nachází i několik muzeí a galerií - městské muzeum, muzeum umění (Listasafnio á Akureyri), muzeum průmyslu a letecké muzeum. Akureyri je také sídlem oblastního archívu a jedné z největších knihoven na Islandu - Amtsbókasafni? á Akureyri, založené roku 1827. Sídlí tu i Univerzita.
Dominantou Akureyri je kostel protestantské církvi Akureyrarkirkja, navrhnutý státním architektem Guojónem Samúelssonem roku 1940. Je nejvyšší stavbou ve městě. Guojón Samúelsson také založil největší kostel na Islandu Hallgrímskirkja. Skleněná okna s malbami jsou napodobeninou původních skel katedrály v Coventry, zničené během náletů za druhé světové války.
Botanická zahrada v Akureyri patří k nejseverněji ležícím botanickým zahradám světa. Zároveň je nejstarší botanickou zahradou Islandu. Její rozloha činí 3,7 hektaru a nachází se v nadmořské výšce od 40 do 50 m.

Zájezdy se kterými můžete navštívit Akureyri

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz