Newgrange - tipy na poznávací zájezdy do Irska

Newgrange - nejstarší architektonický div světa

mohyla Newgrange Úplně nejvíc vás na Newgrange ohromí, že je to vlastně "stavba z pravěku", a přitom stále stojí a vy dovnitř můžete jít na prohlídku. Byla postavena asi 3 200 let př. n. l. Je o 600 let starší než egyptské pyramidy a o tisíc let starší než slavné Stonehenge.
Mohyla Newgrange leží na břehu řeky Boyne hodinu cesty severně od irského hlavního města Dublinu.
Na první pohled připomíná veliký bochník o průměru 76 metrů, který zpola kouká ze země. Má podezdívku z šedobílého kamene a vršek porostlý travou. Stovky let byl tento bochník schovaný pod terénem, až jej objevili v 17. století místní obyvatelé, kteří hledali vhodný stavební kámen. Napoprvé si ale mysleli, že je to jeskyně. Celý Newgrange vykopal až archeolog Michal J. O´Kelly mezi roky 1962 a 1975.
Jako první vás uvítá prosklená stavba návštěvnického centra zaříznutá do svahu trochu jako domek hobitů s muzeem o dějinách mohyly. Ukazuje, jak se asi pravěcí lidé oblékali, je tam model jejich obydlí a pokus o rekonstrukci, jak asi stavěli Newgrange. Velké balvany nejspíš sunuli z lomů ve vzdálenosti několika kilometrů na dřevěných kůlech jako dopravníkovém pásu.
Před vstupem dovnitř leží obrovský balvan s vyrytými spirálovitými ornamenty. Portálem připomínajícím vstup do jeskyně pak popojdete necelých dvacet metrů ke středu stavby. Tam se chodba rozevírá ve větší komoru o půdorysu kříže.
Několik dní kolem zimního slunovratu v 8:58 dopoledne, pronikne do mohyly na sedmnáct minut speciálním otvorem úzký na podlaze viditelný paprsek denního světla, který vnitřek rozsvítí, takže jdou rozeznat jednotlivé kameny. Po zbytek roku vytváří iluzi paprsku alespoň elektrické světlo. Pokud chcete paprsek uvnitř o slunovratu vidět, máte samozřejmě šanci. Každoročně se tu koná losování, do kterého se může každý po vyplnění přihlášky přihlásit. Například v roce 2006 zdejší správci vybrali z 27 tisíc přihlášených sto šťastlivců.
V okolí je možné navštívit i další památky: dějiště bitvy na řece Boyne mezi protestantským vévodou Vilémem Oranžským a katolickým králem Jakubem VII. v roce 1690 a město Drogheda s galerií v kostele, katedrálou, branou a hradbami.

Zájezdy se kterými můžete navštívit mohylu Newgrange

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz