Cork - tipy na poznávací zájezdy do Irska

Corcach = bažinaté místo

bažinatý Cork Cork je druhé největší město Irské republiky. Podle sčítání z roku 2006 zde žije 119 143 obyvatel. Název města je odvozen od irského slova corcach, což v překladu znamená bažinaté místo. Bažina se táhne podél břehů řeky Lee. Jižně od města se nachází jedno z největších letišť v zemi. Město je i administrativním centrem hrabství Cork.
Město se rozkládá na několika ostrovech nedaleko ústí do moře, což mu umožňuje fungovat i jako přístavní město. Městem protéká řeka Lee. Centrum města má historický charakter, i když se zde vyskytují moderní budovy. Obyvatelé Corku sami své město zvou jako opravdové hlavní město Irska. Město je největší irský přístav.
Cork nabízí přímořská městečka proslulá dlouhou tradicí uměleckých řemesel. Město má kontinentální charakter, jelikož zde jsou úzké uličky, vodní cesty a gregoriánská architektura. Hrabství Cork má také přezdívku hrabství rebelů, město je známo politickým rebelantstvím, (19. století – fenianské revoluční hnutí). Těmito náladami a bohémským duchem města je i ovlivněn každoroční jazzový festival.
Na svahu, severně od řeky Lee, se tyčí slavná dominanta města, kostel z roku 1722 – St. Anns Shandon. Charakteristické pro kostel jsou dvě fasády z vápence a dvě z červeného pískovce. Ve větru se nad věží otáčí korouhev ve tvaru lososa. Nepatrná odlišnost časového údaje na čtyřech cifernících věže vedla ke vzniku přezdívky „lhář se čtyřmi tvářemi“. Za malý poplatek je možno po výstupu nahoru rozhoupat shandonské zvony.
Zajímavostí města je máselná burza – Butter Exchange Shandon Craft Centre. Začátek její působnosti se klade do roku 1770. Po přetřídění se odtud máslo vyváželo do celého světa. Speciální zakázkou pro toto máslo byly i britské námořní síly. Export 500 000 sudů másla přinášel městu značné bohatství. Burza byla uzavřena v roce 1924. V osmdesátých letech minulého století zde bylo otevřeno centrum pro různé umělce a řemeslníky, například brusiče křišťálu a tkalce.
Atmosféru městské věznice můžete nasát, vydáte- li se na dvacetiminutovou procházku směrem na západ. Zde, v nově rekonstruované věznici s nově upravenými celami, líčí audiovizuální projekce život vězňů v devatenáctém a dvacátém století, kteří museli přežít ve velmi špatných podmínkách a pohánět šlapací mlýn na mletí zrna. Po mírném prožití utrpení vězňů jistě neuškodí káva ve zdejší kavárně. Ta vás uschopní k prohlídce expozice Radio Museum Experience, která líčí vývoj rádia a rozhlasu v Irsku a na celém světě.

Zájezdy se kterými můžete navštívit Cork

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz

Irsko -

Irsko - grand tour, letecky

Toto je naše pozvánka do země, kam masivní turistický ruch naštěstí ještě nedorazil. Země, kde se po dálnici svezete jen pár mil kolem hlavního města a pak na vás čekají již jen spousty klikatících se uzoučkých cestiček v zelené krajině, kde ovce mají vždy přednost. Země, kde při troše štěstí během celého pobytu možná ani nenarazíte na žlutočervenou restauraci McDonald´s či japonského turistu v kloboučku a s fotoaparátem na krku. Země, která si vás získá svou harmonií, klidem, přirozeností a romantikou. Země, kde typické irské melodie hospodských kapel dokáží roztančit nejen mladé dívky či usedlé podnikatele, ale doslova každého, bez ohledu na staří či pohlaví, tak, že se sklenkou typického Guiness si podupává či poskakuje do rytmu mimo čas svůj i okolního světa. Země, kde řada památek čeká neměnně již tisíce let, od dob, kdy naše civilizace se ještě možná civilizací ani nenazývala, a dozajista zde tak budou stát i další staletí, což možná svádí k myšlence, že sem nemusíte příliš spěchat. Ale budete tu i vy za tisíc let?!
Termín: 30.04.2024 - 04.05.2024     Cena od: 32990 Kč