Tallinn - tipy na poznávací zájezdy do Estonska

Tallinn - hlavní město má mnoho památek...

Tallinn Tallinn je hlavní město Estonska a přístav na Baltickém moři (na jižním pobřeží Finského zálivu).
Hlavní město má mnoho historických a architektonických památek, zejména ve středu starého města, kterému dominuje věž středověké městské radnice (14.-15. století), nejstarší v severní Evropě. V Tallinnu je velké množství restaurací, kaváren a barů. Můžete navštívit též operu, balet nebo koncerty klasické hudby, které se tady pravidelně konají.
Na vrchu Toompea se kromě fortifikace z 13. a 14. století nachází gotická katedrála Panny Marie, ve které jsou náhrobky a epitafy. Koncem 15. století byl v Tallinnu postaven kostel sv. Olafa (Olaviste) (s kaplí Panny Marie z počátku 16. století), jehož gotická věž, vysoká 159 m, byla pravděpodobně jednou z nejvyšších staveb v Evropě i na světě. Po požárech byla přestavována a nyní měří pouze 123 m. Dále jsou významné zříceniny klášterního kostela brigidek v Piritě z 15. století, zbořeného v roce 1577, kostel sv. Petra a Pavla a pravoslavný kostel z 19. století.
Z nesakrálních budov lze zmínit gotickou radnici spolu s věží a vyřezávanými ozdobnými lavicemi v sále magistrátu z 14. – 15. století, gotický dům Velké Gildy s dvojlodním sálem s křížovou klenbou z 15. století a ze stejného období dům Gildy sv. Olafa, gotické obytné domy (např. Tři sestry – komplex tří domů) a renesanční dům Bratrstva černohlavých z roku 1597.
Nachází se zde také raně klasicistní (podle jiné klasifikace pozdně barokní) zámek Kadriorg z roku 1718 navržený Italem Nicolem Michettim (letní rezidence Petra Velikého), nyní muzeum umění, obklopený krásnými zahradami, prezidentský palác z roku 1938 ve stylu navazujícím na sousední zámek Kadriorg, palác místodržícího z 18. století, klasicistní palác z roku 1813, četné veřejné budovy (neogotická banka z roku 1904, modernistické divadlo z roku 1910, dům umění z roku 1934 ve funkcionalistickém stylu), památkové vily a činžovní domy. Tallinn se také pyšní nejdéle fungující lékárnou v Evropě - Radniční lékárnou, která je v provozu již od středověku.
Na břehu zálivu, kilometr od Kadriorského zámku, byl postaven pomník „Rusalky“ – okřídlený anděl zahleděný na mořský obzor. Tento pomník připomíná 177 ruských námořníků, kteří utonuli v roce 1893 spolu se svou válečnou lodí „Rusalka“. Toto místo, orientační bod, je tradičně navštěvován ruskými novomanželi, kteří mají zvyk tam klást květiny.
Tallinnské staré město bylo v roce 1997 zapsáno na listinu světového dědictví UNESCO.

Zájezdy se kterými můžete navštívit Tallinn

Všechny poznávací zájezdy od CK SLAN tour naleznete na
poznavaci-zajezdy.slantour.cz